Teď, když sedíme všichni doma kvůli nařízení vlády, je pro děti pobyt venku ještě důležitější než před rokem. Musím říct, že i já se ráda projdu, ale někdy dostat všechny děti ven je neskutečná práce. Ačkoliv chodíme na procházky rádi, přesto se sem tam ozve: „Já nechci jít ven. Co venku? To je nuda.“
Tento přístup nesnáším a kdykoliv cítím, že to přijde, snažím se přijít s novým nápadem, jak procházku zatraktivnit. Takto vznikla naše hledací zaškrtávací hra s plánkem. Všichni (a tím myslím malé i velké děti) ji mají rádi. Zabaví se před, při i po procházce.
Příprava je důležitá 😉
Doma si připravíme plánek. Stačí list papíru cca formát A6 (velikost malého deníčku), propiska a razítka. Mám dvě sady malých razítek, které jsem koupila v Lidlu. Není problém si je koupit, protože nabídku opakují a tak dřív nebo později je budou mít.
Do horní části listu napíšeme jméno dítěte (aby se jim to nepletlo) a vlevo natiskneme sloupec razítek, které představují, co budeme hledat. Symboly domlouváme společně. Dosti se u toho nasmějeme.
Máme i jiné varianty – místo razítek:
- hledanou věc napíšeme (skvělé pro procvičení čtení prvňáčka i předškoláčka)
- použijeme anglická slovíčka (dobré pro starší děti, u mladších kombinujeme s razítky)
- obrázky jim někdy namaluji já nebo si je děti namalují sami – o to větší zábava. To, co mají namalovat, zadávám formou hádanky
Základ máme připravený. Ještě si každý najde malou tužku, pastelku, propisku nebo cokoliv spolehlivého co píše. Upozorňuji, že tato část může trvat nejdéle. Je to zcela na dětech. Zapisovadlo musí být opravdu kvalitní, jinak nemají čím zaškrtávat a tím pro ně hra končí. Ze zkušenosti už vědí, co se může stát a tak vybírají pečlivě.
Tři, dva, jedna… hledáme!
Tak a můžeme vyrazit. Tentokrát si malí kluci (starší děti byly na výletě s tatínkem, ale o tom příště 😉 vybrali symboly:
- auto = jakékoliv auto
- traktor
- princezna = paní
- žába = živočich
- hasiči
- bagr
- bublina = zaslechnutý rozhovor
- lokomotiva = vlak
- motorka = motorka, moped, čtyřkolka
- čtyřlístek = kvetoucí rostlinka
- motýl = hmyz
- vrtulník = vrtulník, letadlo
- náklaďák
- hrad = velký krásný dům
- prsten = jakýkoliv šperk
Musím říct, že jsme si o použitých symbolech a jejich významu doma pěkně a dopodrobna popovídali, takže pozdější vysvětlování nebylo téměř potřeba. Až na malé vyjímky:
„Jé, brouček. Mamí, platí i mrtvý brouček?“
Kluci se do zaškrtávání vrhli ze všech sil. Ano, každou chvilku jsme stáli, ale měli zábavu a hrozně je to bavilo. Vznikla nová písnička – Na naší planetě je živočich a i já jsem dostala úkol:
„Mami, buď tvrdá.“
Protože v okolí nebylo nic, na čem by si mohli udělat čárky, položili si papírky na mě 😀
Když jsme tuto hru hráli poprvé, snažila jsem se, aby děti zapisovaly opravdu to, co vidí. Teď už vím, že to nemá smysl. Akorát to dělá mezi sourozenci spory.
Prošli jsme se, děti nasbírali čárky a doma si je každý spočítal sám. Ani je nenapadlo závodit. Jasně porovnávají si, kolik toho stačili najít a říkají si, kdo jakou paní zapomněl zapsat 😀 Žádné posmívání – já toho mám nejvíc nebo ty toho máš málo – se nekonalo.
Vyplněné lístečky si potom hrdě odnášejí do svých pokojíčků. Po čase na mě sem tam nějaký vykoukne při úklidu a já mám velkou radost, že i po delší době je mají schované v šuplíčku jako krásnou vzpomínku na hezkou procházku.
Tipy
- dříve jsem dávala dětem pod papíry něco tvrdého, aby se jim dobře psalo. Moc se to neosvědčilo. Psalo se jim sice hezky, ale pořád to někde nechávali. Větší legrace je bez podložky.
- děti o tom nevědí, ale vždy mám s sebou náhradní propisku nebo tužku. Bylo by mi líto, kdyby někdo z nich vypadl ze hry kvůli peru.
- hra je skvělá i na delší cesty autem
Užívejte čerstvého vzduchu a dávejte na sebe pozor!
2 thoughts on “Aktivní procházka s dětmi aneb zaškrtávací hra s plánkem”